fusing, witraż, witraże, szkło stapiane, przeszklenia, gięcie szkła, lampy, parawany, szkło artystyczne, szkło w architekturze, szkło gięte english version
Fusing, gorące szkło, szkło stapiane to określenia technologii polegającej na stapianiu szkła w procesorowo sterowanym piecu, w wysokich temperaturach, max do 950 st. C. Dzięki wykorzystaniu form z materiałów ogniotrwałych w trakcie łączenia ze sobą kolorowych i bezbarwnych szkieł, szkliw, tlenków metali, farb powstają formy o przeróżnym kształtcie, fakturze i barwnej powierzchni. Istotna jest znajomość kompatybilności poszczególnych materiałów po to, aby szkło po wyjęciu z pieca było połączone trwale. Wynikiem tego procesu są ciekawe i niepowtarzalne elementy, z których każdy jest dziełem sztuki.
Szkło stapiane znajduje obecnie szerokie zastosowanie w architekturze i dekoracji, w formie ścianek działowych, przeszkleń drzwiowych, osłon na kaloryfery, blatów do stołów, elementów mebli, ram, oświetlenia a także naczyń, daje możliwość kreowania nowych efektów wizualnych w otaczającej nas przestrzeni.
Copyright © 2010 ARS VITRUM